Prednášky z Vlastivedného múzea v PB
„Vzdelávanie v striebornom šate“
V rámci spolupráce s Vlastivedným múzeom sa zariadenie CSS – BYSTRIČAN, v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, stalo súčasťou projektu s názvom „Vzdelávanie v striebornom šate“, s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.
Tento projekt bol rozdelený na tri cykly stretnutí, kde každé stretnutie pozostávalo z dvoch častí. Dopoludnie sa začínalo prednáškou, vždy na zaujímavú tému a poobede tvorivými dielničkami, kde dve skupiny klientov vlastnoručne vyrábali originálne výrobky. Témou prednášky prvého stretnutia boli „Považské strojárne“, kde historička priblížila históriu vývoja a výroby jednostopových motorových vozidiel v Považských strojárňach. Klientov téma veľmi oslovila, keďže veľa z nich v nich v tom čase pracovalo. Prvá skupina v tvorivých dielničkách dekorovala plátenné tašky s motívom Považských strojární a druhá skupina zdobila sklenené poháre technikou decoupage. Na druhom stretnutí, s témou prednášky „Život na hradoch“, sa klienti od etnológa pútavou formou dozvedeli, že reálny život na hradoch nebol vždy len romantický. Naučili sa niečo o vývoji hradov na našom území, o rôznych druhoch hradnej architektúry až po základné informácie o vykurovaní, osvetlení, hygiene, stravovaní i o trávení voľného času. V popoludňajších dielničkách klienti dekorovali predpripravené puzdrá na okuliare a druhá skupina vyrábala dekoratívne ceruzky z kukuričného šúpolia. Témou poslednej prednášky boli „Liečivé byliny“, v ktorej botanička klientov “previedla“ čarovným svetom byliniek, dozvedeli sa od nej ako správne zbierať, sušiť, uskladňovať a spracovávať liečivé rastlinky tak, aby si zachovali svoju liečivú silu. Po teoretickej prezentácii pokračovala praktická časť zameraná na výrobu vonných levanduľových vrecúšok a voňavých mydielok.
O úspechu tohto projektu v zariadení svedčí nielen záujem klientov o účasť v tvorivých dielničkách, ale aj množstvo zvedavých otázok po skončení jednotlivých prednášok. Dúfame, že to nebola posledná spolupráca a v budúcnosti budeme môcť byť tiež súčasťou tak zaujímavého projektu.
Ing. Katarína Hunanová
inštruktor soc. rehabilitácie